Ubuntu

Životní cyklus Ubuntu a rytmus vydání

Canonical publikuje nová vydání Ubuntu v pravidelném cyklu, což umožňuje komunitě, firmám a vývojářům vytvářet své plány s jistotou přístupu k nejnovějším dostupným open source možnostem.

Číslování verzí ve formátu YY.MM (ROK.MĚSÍC)

Všechna vydání Ubuntu nesou svá kódová označení, například "Breezy Badger", a jsou verzována podle roku a měsíce jejich finálního zveřejnění. Například Ubuntu 18.04 bylo vydáno v dubnu roku 2018.

Vydání s dlouhodobou podporou a přechodná mezivydání

LTS vydání (Long Term Support, tedy vydání s dlouhodobou podporou) jsou publikována každým druhým rokem, vždy v dubnu. Zaměřují se primárně na stabilitu a jsou proto vhodným materiálem pro firmy. Díky tomu se stávají také nejpoužívanějšími verzemi Ubuntu (cca 95% všech instalací Ubuntu jsou právě vydání LTS).

Naproti tomu stojí průběžná mezivydání, která jsou zveřejňována každých 6 měsíců. Jejich hlavním přínosem je rychlejší adaptace novinek, přesto se jedná o kvalitní vydání vhodná do produkčního prostředí. Canonical se ovšem nezavazuje k jejich dlouhodobé podpoře, která činní pouhých 9 měsíců. Je to však dostatečné množství času k tomu, aby uživatelé stihli postupně přecházet na novější verze.