Ubuntu

Ubuntu pro desktop

Rychlé, zdarma a až neuvěřitelně použitelné a snadné. Operační systém Ubuntu pohání miliony desktopových počítačů, notebooků, serverů i nejrůznějších mobilních zařízení, chytrých telefonů a tabletů po celém světě.

Stáhnout Ubuntu

Prohlédněte si Ubuntu detailněji
 • Ubuntu 18.10 je tady

  Nejnovější vydání Ubuntu přináši nový vzhled oken a to včetně přepracovaného designu ikonek. Dále je k dispozici upravená verze obchodu Ubuntu s vylepšenou podporou pro balíčky Snap. Kromě toho se aktualizací dočkala celá řada komponent, včetně uživatelského rozhraní Gnome (nyní ve verzi 3.30).

  Nové Ubuntu běží na Linuxovém jádře verze 4.18 díky čemuž je ve výchozím stavu zajištěna také podpora pro nejnovější hardwarová zařízení.

  Prohlédněte si obchod aplikací Ubuntu
 • Video je k dispozici v jazyce: Angličtina, zdroj: OMG! Ubuntu!

 • Ubuntu 18.04 LTS

  Na rozdíl od předchozích verzí s dlouhodobou podporou (LTS) najdete v posledním Ubuntu zcela nové desktopové prostředí Gnome Shell, které nahrazuje původní Unity. Najdete zde však většinu vychýtávek, na které jste byli z Unity zvyklí, a navíc váš počítač získá moderní kabát.

  Co je nového?

  Desktopové prostředí GNOME 3.28, optimalizace systému pro rychlejší start, nová možnost minimální instalace v úvodu instalačního průvodce, jádro Linux 4.15, snazší aktivace instalace aktualizací jádra bez nutnosti restartu systému, ...

 • Video je k dispozici v jazyce: Angličtina, zdroj: OMG! Ubuntu!

Pohled na Ubuntu 18.04 LTS

 • screehshot

  Aplikační nabídka se přesunula do lišty prostředí.

 • screehshot

  Notifikace jsou nyní přehledně vypsány v jedné nabídce spolu s hodinami i kalendářem.

 • screehshot

  Všechny vaše aplikace najdete snadno přes tlačítko menu v levém dolním okraji displeje.

 • screehshot

  Mezi aplikacemi se můžete přepínat standardně skrze klávesovou zkratku Alt+Tab nebo přes tlačítko Činnosti v levém horním okraji displeje, kde uvidíte kromě aktivních aplikací také přehled o virtuálních plochách (v pravé části displeje).

 • Co je to operační systém?

  Operační systém je to, co umožňuje vašemu počítači fungovat. Jde o základní "program" (balík sestávající z obrovského množství programů) každého počítače, navržený tak, aby umožňoval běh všech vašich aplikací a aby spravoval veškerý váš hardware.

  Další příklady operačních systémů jsou: Microsoft Windows, macOS či Android.

 • Čím se liší od mého?

  S Ubuntu můžete dělat totéž, co s jinými operačními systémy. Ale mnohem rychleji, bezpečněji a zdarma!

  Systém Ubuntu je k dispozici ve 24 různých jazycích a nechybí mezi nimi ani čeština.

 • Jak může být zdarma?

  Ubuntu je a vždy bude zcela zdarma. Je tvořeno nejlepšími open source experty z celého světa, přičemž velká část z nich se touto činností živí. Peníze na vývoj jsou financovány především z podpory komerční sféry. Získejte Ubuntu ještě dnes a užívejte si svobodu, kterou vám při práci poskytuje.

 • Pro vás

  Užívejte si jednoduchost designu Ubuntu a intuitivního prostředí. Ubuntu je rychlé, bezpečné a podporují ho tisíce aplikací. Ubuntu je čistý a přímý nástroj, který činí snadnou jakoukliv vaši práci. Nenechejte se rušit a pracujte s počítačem skrze příjemný interface.

 • Pro firmu

  Ubuntu je perfektní pro použití v komerčním prostředí. Je bezpečné, intuitivní a nenáročné. Používejte běžný software v Ubuntu, aniž byste platili jedinou korunu za licence, které nepotřebujete. Se vzdálenou správou mohou navíc vaši IT zaměstnanci dělat mnohem více.

 • Pro vývojáře

  Ubuntu poskytuje největší výběr vývojářských nástrojů a umožňuje rychlou práci s Cloudem. Profesionální podpora je dostupná přímo od Canonicalu a položení dotazu obrovské vývojářské komunitě je vždy snadné.

 • Ubuntu je open source

  Naši komunitu tvoří tisíce lidí po celém světě, kterí chtějí pomoci vytvořit nejlepší operační systém na světě. Sdílejí čas a zkušenosti aby se ujistili, že se Ubuntu stane něčím, co bude vyhovovat každému a o co bude zájem. Ubuntu není jediným úspěšným open source projektem - jako příklad lze uvést následující oblíbené projekty: Google Android, Firefox či Wikipedia. Společná snaha, společný princip a přesto zdarma.

 • Ubuntu a Linux

  Ubuntu staví na osvědčeném jádře Linux, které patří mezi nejrychleji se vyvíjející softwarové projekty vůbec. Linuxový základ posiluje stabilitu systému a umožňuje běh s většinou současného i staršího hardwaru. Díky praktikám dodržovaným v Linuxovém ekosystému je Ubuntu také velmi robustní a odolné vůči virům a přímým útokům z vnějšího prostředí.

 • Staňte se dalším spokojeným uživatelem Ubuntu

  • Ubuntu používá přes 50 milionů uživatelů po celém světě.
  • Více než 1,3 milionu webových serverů běží na Ubuntu.
  • Každý měsíc je aktivováno přes 22 000 nových webových stránek, které běží na Ubuntu.

Vaše oblíbené aplikace a služby k dispozici

 • LibreOffice
Další aplikace naleznete v obchodě s balíčky Snap

Podpora

Jednotlivá vydání Ubuntu prochází poměrně krátkým vývojovým cyklem. Každých 6 měsíců je na řadě jedna verze, vždy v dubnu a v říjnu. Jejich označení je potom odvozeno od data vydání, takže například dubnové vydání roku 2012 nese čísené označení 12.04.

Verze LTS

Jednou za dva roky (duben 2014, duben 2016, duben 2018) vychází verze Ubuntu s dlouhodobou podporou. Ta má praktický význam především pro servery a desktopové stanice firem, ale může být stejně tak používána i domácími uživateli, kteří dají na stabilitu před častějšími novými funkcemi. Verze LTS jsou většinou konzervativnější v aplikaci novinek oproti klasickým vydáním.

Vývoj

Vývojový cyklus každého vydání Ubuntu trvá přibližně 6 mesíců, od doby, kdy byla uvolněna poslední stabilní verze systému až po nové vydání. Během této doby je aktualizována softwarová základna, jsou přidávány nové funkce a zvláště ke konci období jsou záplatovány chyby, které mohly snadno vzniknout na počátku období. Krátce před zveřejněním nového systému běží také testování, aby byl zajištěn co nejhladší chod na počítačích uživatelů.